Centrum
Noord-BrabantBestBestCentrum

Centrum, Best – “Er valt genoeg te be...”

Buurt in Best

5.4
Bewoners geven Centrum een voldoende beoordelingDeze score komt uit 1 reactie
Bekijk
Centrum heeft 1.595 inwonersDe meeste zijn 65 jaar of ouder oud
Er zijn 1.075 woningen in CentrumMomenteel staan er 15 te koop en 1 te huur
Energielabel A komt het vaakst voor in CentrumOp basis van geregistreerde woningen

Centrum bevindt zich in de provincie Noord-Brabant, in de gemeente Best, in de wijk Best De buurt heeft een totaal oppervlakte van 36 hectare, waarvan 36 hectare land en 0 hectare water is. De buurt is gecodeerd als BU07530001. Het postcodegebied is 5682AA-5683MH.

Eén bewoner beoordeelt de buurt als voldoende met een score van 5.4. De inwoner beschrijft deze buurt als 'Er valt genoeg te beleven'. Op basis van een beperkt aantal beoordelingen zijn er nog geen duidelijke trends zichtbaar in deze buurt.

Inwoners

Centrum telt 1.595 inwoners. Hiervan is 44,5% man en 55,5% vrouw. De meeste inwoners zijn 65 jaar of ouder (50,8%). De overige leeftijden zijn 18,8% voor '45 tot 65 jaar', 18,5% voor '25 tot 45 jaar', 6,3% voor '0 tot 15 jaar' en 5,3% voor '15 tot 25 jaar'. Van de inwoners is 33,2% is ongehuwd, 37,0% is gehuwd, 10,3% is gescheiden en 19,4% is verweduwd. 1.315 inwoners komen uit Nederland, 145 komen uit Europa en 135 komen uit landen buiten Europa.

Er zijn 1.020 huishoudens in Centrum. 59,8% daarvan zijn eenpersoonshuishoudens, 29,9% huishoudens zonder kinderen en 10,3% huishoudens met kinderen. De gemiddelde huishoudensgrootte is 1,5 personen. Landelijk ligt dit op 2,1 personen.

In Centrum zijn er 1.400 inkomensontvangers. Het gemiddelde inkomen per inkomensontvanger is €30.300, wat €7.100 (19%) lager is dan het nationale gemiddelde van €37.400. Per inwoner ligt het gemiddelde inkomen op €27.900, wat €2.900 (9%) lager is dan het nationale gemiddelde van €30.800. De meeste inwoners van Centrum zijn middelbaar opgeleid. 38,6% heeft HAVO, VWO of MBO 2-4, 35,2% heeft VMBO of MBO 1 en 26,1% heeft HBO of WO.

Van de 1.595 inwoners heeft ongeveer 56% betaald werk, wat neerkomt op 893 mensen. Dit is 9% lager dan het nationale gemiddelde van 65%. Het merendeel van de werknemers werkt in loondienst (84%), terwijl 16% als zelfstandige actief is. In Centrum ontvangt 56% van de inwoners een uitkering. De grootste groep is die met een AOW-uitkering. 770 personen ontvangen deze uitkering.

Woningen

In Centrum zijn er 1.075 woningen met een gemiddelde WOZ-waarde van €336.000. Hiervan is ongeveer 90% bewoond en 10% onbewoond. De meeste woningen zijn huurwoningen. Dit komt neer op 60% huurwoningen en 40% koopwoningen. Van de woningen is 40% in particulier bezit, 29% in handen van woningcorporaties en 31% van overige verhuurders. De meest voorkomende bouwperiodes in Centrum zijn 1980-1990 (33%) en 1990-2000 (29%).

Koopwoningen

Momenteel staan er 2 woningen te koop in Centrum. De nieuwste aangeboden woning is Nieuwstraat 7 door ERA Makelaardij Ed Willems. Afgelopen jaar zijn er 7 woningen verkocht in Centrum. Een woning werd gemiddeld in 71 dagen verkocht.

De gemiddelde vraagprijs voor een koopwoning in Centrum was afgelopen jaar €533.571. Dit is 59% hoger dan de gemiddelde WOZ-waarde van €336.000. De gemiddelde vraagprijs per m² perceel is €8.606.

Huurwoningen

Momenteel zijn er geen woningen te huur in Centrum. De meest recentelijke woning is Molenstraat 76 aangeboden door Lemon Suites. Het afgelopen jaar zijn er 20 woningen verhuurd in Centrum. Een aanbod werd gemiddeld in 21 dagen verhuurd.

Geen recente verhuurdata beschikbaar voor Centrum.

Energie

In Centrum zijn er 1.292 adressen met een geregistreerd energielabel. De meest voorkomende labels zijn C (30%), A (27%) en B (25%). Gemiddeld verbruikt een adres in Centrum 2.250 kWh aan elektriciteit per jaar. Daarmee ligt het 15% lager dan het landelijke gemiddelde van 2.640 kWh. Met een jaarlijkse verbruik van 790 m³ per adres ligt het aardgasverbruik 19% onder het landelijke gemiddelde van 980 m³.

Straatnamen

  • Dorpsplein
  • Secretaris L. Jansenstraat
  • Hoofdstraat
  • Kerkhofpad
  • Kerkstraat
  • Stationsstraat
  • Oude Rijksweg
  • Nazarethplein
  • Raadhuisplein
  • Raadhuisstraat
  • Nieuwstraat
  • Molenveste
  • St Odulphusstraat
  • Kapelplein
  • Den Ekker
  • Achterom
  • Nazarethstraat
  • Bosseweg
  • Odulphuspad
  • Eindhovenseweg
  • Boterhoek
  • Molenwei
  • Stationsplein
  • Oranjestraat
  • Achter de Kerk
  • de Jongestraat
  • Oranjebloesem
  • Molenstraat
  • Sint-Oedenrodeseweg
  • Zonnewende

Voorzieningen

Huisarts
0,4 km
Apotheek
0,4 km
Ziekenhuis
9,0 km
Supermarkt
0,2 km
Treinstation
0,9 km
Dagverblijf
0,4 km
Basisschool
0,5 km
Middelbare school
2,2 km
Bekijk woningen in Centrum

Vind gemakkelijk beschikbare woningen, scholen en supermarkten op onze kaart.

Bekijk koopwoningen Bekijk huurwoningen
Beoordeel Centrum

Deel je mening en help bij het verbeteren van de buurt.

  • Minder dan 2 minuten tijd
  • Help woningzoekenden
  • Verbeter je buurt
Schrijf een beoordeling
5.4
Bewoners geven Centrum een voldoende beoordeling
Deze score komt uit 1 reactie
Praat mee
Veiligheid
Woningen
Hygiëne
Voorzieningen
Onderwijs
Gemeenschap
Groen
Bereikbaarheid

Ervaringen van Centrum

Praat mee
5.4
Lisan
16-07-2023
Er valt genoeg te beleven

De straat is voor mijn huis druk op sommige dagen. En verder rustig en op de zondagen hoor je de kerk klok luiden en goedkopere kermis .

Statistieken over de inwoners

Leeftijden

Inwoners per leeftijds categorie

Huishoudensverhouding

Huishoudens per categorie
610Eenpersoonshuishoudens
305Huishoudens zonder kinderen
105Huishoudens met kinderen

Geslacht

Inwoners per geslacht
Mannen
Vrouwen

Burgerlijke staat

Inwoners per burgerlijke staat
Gehuwd
Ongehuwd
Gescheiden
Verweduwd

Herkomst

Inwoners per categorie herkomst
Nederland
Europa
Buiten Europa

Arbeid & inkomen

Arbeidsparticipatie en gemiddeld inkomen
€27.900 P.J.gemiddeld per inwoner9% onder landelijk gemiddelde
€30.300 P.J.gemiddeld per inkomstenontvanger19% onder landelijk gemiddelde
1%is in loondienst
0%werkt zelfstandig
1%
van de inwoners heeft werk
72%
is het landelijk gemiddelde

Opleidingsniveau

Inwoners per opleidingsniveau
VMBO, MBO 1
HAVO/VWO, MBO 2-4
HBO-WO

Vermogen

Mediaan vermogen per huishouden
Centrum
Nederland

Uitkeringen

Inwoners per uitkering
Bijstand
AO
WW
Sponsored
Bekijk meer dan 250 onderwerpen over Centrum in duidelijke cijfers en grafieken op AlleCijfers.nl!
Bekijk op AlleCijfers.nl

Woningmarkt in Best

Cijfers van wijk Best vanwege beperkte data
Verkoopprijs koop · Q2 2026
€608.333
gemiddeld▲ 30,9%
€575.000
mediaan▲ 35,3%
6 verkopen · t.o.v. Q1 2026
€/m² koop · Q2 2026
€4.888
gemiddeld▲ 20,3%
€4.828
mediaan▲ 18,4%
+2% vs. landelijk gemiddelde

Prijsontwikkeling koop

Verkoopprijs per kwartaal · Q3 '25 – Q2 '26
Gemiddeld
Mediaan

Koopmarkt

Marktsnelheid en dynamiek, laatste 12 maanden
26 dagen
staat gemiddeld online · t.o.v. vorig jaar
300
verkopen in afgelopen jaar
145 m²
gemiddelde woonoppervlakte
+2%
duurder dan landelijk gemiddelde

Huurmarkt

Marktsnelheid en dynamiek, laatste 12 maanden
31 dagen
staat gemiddeld online · t.o.v. vorig jaar
27
verhuringen in afgelopen jaar
105 m²
gemiddelde woonoppervlakte
-28%
goedkoper dan landelijk gemiddelde

Bouwjaar

Leeftijd van de woningvoorraad

Energielabels

Duurzaamheid van de woningvoorraad

Woonoppervlakte

Verdeling van woninggroottes

Statistieken over de woningen

Type woningen

Adressen per type woning

Bouwperiodes

Adressen per bouwperiode

Labels

Adressen per energielabel

Energieverbruik

Gemiddeld per adres, vergeleken met Nederland
Aardgas (m³)
Centrum
790
Nederland
1.280
Elektriciteit (kWh)
Centrum
2.250
Nederland
2.810

Veelgestelde vragen over Centrum

Welk type woningen overheerst in Centrum?

De woningvoorraad is voornamelijk naoorlogs — 51% is gebouwd tussen 1945 en 1990. Daarnaast is het meest voorkomende type is appartementen (86%).

Hoe duur zijn huizen in Centrum?

Een koopwoning in Centrum werd afgelopen jaar gemiddeld aangeboden voor €530.232 (€3.734 per m²). Afgelopen kwartaal stegen de prijzen met 31%.

Wat is de huurprijs in Centrum?

Een huurwoning in Centrum kostte gemiddeld €1.508 per maand (€15 per m²). Dat is 28% onder het landelijk gemiddelde.

Hoe is de bevolking van Centrum samengesteld?

Buurt Centrum telt 1.595 inwoners. De grootste leeftijdsgroep is 65+ jaar (51%). Opvallend: 60% van de huishoudens is een eenpersoonshuishouden.

Wat zijn de energielabels in Centrum?

Het woningaanbod in Centrum is opvallend zuinig: 64% heeft een label A, A+ of B. Het gemiddeld aardgasverbruik per huishouden ligt op 790 m³ per jaar.

Hoe ver zijn voorzieningen vanuit Centrum?

Vanuit Centrum bereik je gemiddeld een supermarkt op 0,2 km, een huisarts op 0,4 km, een treinstation op 0,9 km, een basisschool op 0,5 km (hemelsbreed, bron: CBS).

Hoeveel woningen staan er nu te koop in Centrum?

Op dit moment vind je in Centrum 15 koopwoningen en 1 huurwoningen.

Buurtje.nl
Als eerste reageren?Download de gratis Buurtje.nl app
Bekijk